Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Kuklík městský (Geum urbanum L.)

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Lidové názvy: benedykt, brantovník, zaječí oko

Popis: Je to vytrvalá bylina s šikmým, nevětveným a až 2 cm tlustým oddenkem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů. Jsou kráce řapíkaté, přetrhovaně lichozpeřené, se 3-9 okrouhle vejčitými, dvakrát nepravidelně zubatými lístky, z nichž koncový je trojlaločný, řidčeji pětilaločný. Lodyhy vyrůstají z úžlabí přízemních listů, jsou skoro přímé, 20 až 120 cm vysoké, chudě rozvětvené, krátce a měkce pýřité, hranaté a nesou na spodní části tříčetné, nahoře třílaločné listy s velikými palisty, jež se podobají listům. Listy jsou porostlé na obou stranách chlupy a stopkatými žlázkami. Pětičetné květy jsou dosti malé a nenápadné, přímé, na dlouhých stopkách, jež jsou pýřité, roztroušeně žláznaté a chlupaté. Kalich je složen z pěti vejčitě kopinatých, 3-8 mm dlouhých, chlupatých a za plodu zpět přehrnutých lístků. Kalíšek je o polovinu menší. Pět korunních plátků, jasně žlutých, 3-7 mm dlouhých a okrouhle vejčitých, brzo opadává. Nažky jsou štětinatě chlupaté, dolejší část přívěsku je lysá, 3-4krát delší než horní, která je naspodu chlupatá. Konec přívěsku je háčkovitý, takže se nažky snadno zachycují na srst zvířat, a ta je roznášejí po krajině. Přichycují se také snadno na šaty. Kvete od května do října.

Výskyt: Roste v křovinách, na okrajích lesů, v lužních lesích, parcích, starých zahradách, na lesních cestách, hřbitovech, stinných rumištích, zvětralých zdech, zbořeninách od nížin do podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách vzácně, preferuje půdy čerstvě vlhké až vysýchavé, výživné, humózní, dusíkaté.
Vyskytuje se v celé Evropě kromě Islandu a části Skandinávie a nížin severního Ruska, na jihu zasahuje až do pohoří Atlas v Africe, dále v části Malé Asie, v Arménii, na Kavkaze, na západní Sibiři, na Altaji a v severozápadní Himálaji, druhotně v Severní Americe a v Austrálii.

Možnost záměny: Před květem může být zaměňován s kuklíkem potočním (Geum rivale L.), který má menší palisty a převislé, vně červené, dlouze nehetnaté květy. Tento však roste zejména na vlhčích loukách a prameništích v podhorských a horských oblastech.

Využití: Oddenky kuklíku voní jako hřebíček a používají se nejen jako přísada k pokrmům, ale i při výrobě likérů a piva. Bílému přírodnímu vínu dodávají příchuť vermutu. Není proto náhodou, že ruský lidový název kuklíku znamená hřebíčkový kořen.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: oddenek (Radix caryophyllatea)

Obsahové látky: Obsahuje třísloviny, fenolické glykosidy (např. eugenolový glykosid geosid, který je slabě jedovatý), silici (eugenol), prchavý olej, pryskyřici a kaučuk.

Sběr: Oddenek se sbírá na jaře nebo na podzim.

Použití: Droga působí svíravě a desinfekčně, osvědčila se při krvácení z dásní, na žaludeční vředy, při zánětu nosohltanu, jícnu či žaludeční sliznice, působí i protiprůjmově, zevně se užívá na zanícené hemoroidy a kožní záněty. Nejčastěji se podává ve formě macerátu nebo nálevu, při zevním užití se aplikuje ve formě lihovodného roztoku. Dnes kuklík v léčitelství nemá velký význam.

kuklík městský - květ

Kuklík městský - list

Kuklík městský - celá rostlina