Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Mochna nátržník (Potentilla erecta (L.) Räuschel)

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Lidové názvy: tržené koření, krevník, přetržník, galgan, nátržník

Popis: Je to vytrvalá bylina s dřevnatým, nahoře vícehlavým oddenkem, který je v mládí zelenavý, později červeno až černohnědý, vřetenovitý nebo válcovitý, na řezu uprostřed červený. Bývá až 10 cm dlouhý, v průměru 1 - 3 cm široký a vyrůstají z něj 10 až 40 cm dlouhé, poléhavé a na koncích vystoupavé až přímé nekořenující lodyhy, které jsou roztroušeně chlupaté a v horní části slabě větvené. Přízemní listy jsou 3četné, řapíkaté, rychle vadnoucí. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté až přisedlé, střídavé, 5četné, dlanitě složené. Jednotlivé lístky jsou podlouhle obvejčité, u řapíku klínovité, s hrubě zubatými okraji, palisty jsou velké, laločnaté. Dlouze stopkaté květy vyrůstající jednotlivě z úžlabí listů nebo na konci stonků jsou pravidelné, oboupohlavné, mají 10 až 15 mm v průměru a jako všechny mochny kromě kalicha ještě kalíšek s vejčitými lístky. Narozdíl od jiných druhů s nekořenujícím stonkem jsou květy 4četné, zaobleně srdčité až obvejčité korunní plátky jsou zlatožluté a s oranžovou skvrnou na bázi. Tyčinek i pestíků je větší počet, plody jsou drobné nažky, sedící na lysém květním lůžku s vytrvalým kalichem. Kvete od května do září.

Výskyt: Roste na loukách, vřesovištích, rašeliništích, pastvinách, ve světlých lesích, travnatých okrajích lesních cest, preferuje půdy alespoň občas vlhké, nevápnité, kyselé.
Vyskytuje se takřka v celé Evropě od nížin vysoko do hor vyjma některých jižních a severních částí, dále v Malé Asii, na Kavkaze a v Zakavkazsku, na jižní Sibiři, v severozápadní Africe, zavlečena byla na východní pobřeží Kanady.

Možnost záměny: Mochnu nátržník snadno poznáme podle 4 korunních plátků, protože většina příbuzných druhů jich má pět.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: oddenky (Radix tormentillae)

Obsahové látky: až 22 % katechinových tříslovin, dále triterpenické alkoholy, glykosidy, pryskyřice a další látky; nevhodným nebo dlouhým skladováním přecházejí třísloviny v nerozpustné a neúčinné tříslovinné červeně (např. flobafény).

Sběr a sušení: Oddenky se opatrně vykopávají, aby se nepoškodily, buď v březnu a dubnu před vyrašením listů, nebo v září a v říjnu, zbavené nadzemních částí a kořenů se očistí, opláchnou vodou a silnější se případně rozřežou a suší se nejlépe umělým teplem do 40 °C. Droga je bez pachu a má silně svíravou chuť. Musí se uchovávat v dobře uzavřených nádobách.

Použití: Droga má silně svíravé účinky a užívá se zejména jako prostředek proti průjmům, žaludečním potížím, úplavici, střevnímu či žaludečnímu krvácení nebo při silné menstruaci. Působí také protizánětlivě a baktericidně. Zevně lze nátržníku použít ve formě obkladů na špatně se hojící vředy nebo omrzliny nebo při dně či revmatismu. Odvar se připravuje z 1 čajové lžičky drogy na 250 ml vody, vaří se 15 minut a pije se 3x denně, nebo lze připravit silnější odvar z 10 čajových lžiček na 250 ml, který se pije po doušcích. Odvaru lze použít také jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině, při angíně, při krvácení dásní nebo např. po extrakci zubu. Osvědčila se i aplikace práškované drogy na špičku nože nebo ve formě lihového extraktu (20 g drobně nakrájené drogy se asi týden luhuje ve 100 ml lihu, používá se pak několikrát denně po 10 kapkách do lžíce vody). K ošetření prasklin na kůži či rtech, vzniklých zejména působením mrazivého větru, se osvědčila mast připravená z 5 g drobně nakrájené drogy, která se asi 5 minut povařila ve sklenici másla a ještě za tepla se scedila přes gázu.

Vedlejší účinky: Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin může nátržník při předávkování vyvolávat u citlivých osob dávení.

Další využití: Drogy se také užívá k vyčiňování kůže a k jejímu barvení na červeno. Připravuje se z ní také žaludeční kořalka.

Fotografie se připravuje