Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis L.)

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Popis: Je to malá, vytrvalá bylina, 4 - 15 cm vysoká, lysá nebo chlupatá, s krátkým, válcovitým a šikmým oddenkem, tvořící trsy. Všechny listy jsou přízemní a skládají dosti bohatou růžici. Jsou podlouhle obvejčité až kopisťovité, na konci zaokrouhlené a k dolejšku klínovitě zúžené v dosti široký řapík, na okraji oddáleně vroubkované s jedním nervem, krátce chlupaté až lysé. Krátce a přitiskle chlupatý stvol nese jeden úbor, měřící v průměru 16 - 30 mm. Lůžko úboru je duté a kuželovité, na povrchu jamkaté, bez plenek. Bylinné pýřité listeny tvoří vně úboru dvouřadý zákrov. Terč úboru (žlutý střed) měří 4 - 5 mm v průměru a nese četné žluté, oboupohlavné kvítky, které mají pěticípou, rourkovitě zvonkovitou korunu, pět tyčinek a spodní semeník s dlouhou čnělkou. Okrajové kvítky úboru jsou samičí a mají jazykovitou, 8 - 12 mm dlouhou, bílou, na konci často narůžovělou korunu. Ze spodního semeníku obojích kvítků vyvinují se za plodu nažky, jež jsou lysé a bez chmýru. Kvete od března do listopadu, a je-li mírná zima, dokonce po celou zimu i pod sněhem. Za vlhkého počasí a v noci se úbory zavírají a to tak, že se zákrovní listeny a jazykovité květy okrajové zdvíhají vzhůru a přikládají k sobě. Během dne se otáčejí úbory ke slunci a celý úbor se pohybuje pomalu od východu na západ.

Výskyt: Roste velice hojně na lukách a na jiných travnatých místech z nížiny až vysoko do hor. Je hojná v celé Evropě a na východ sahá až do Malé Asie a Sýrie. Zplaněle roste dnes také v Severní Americe a na Novém Zélandu. V zahradách se často pěstují statnější odrůdy pro ozdobu, z nichž mnohé mají všecky kvítky v úboru jazykovité, a to buď bílé, růžové, nebo až dosti tmavě červené.

Využití: Z celých mladých rostlin (kromě kořenů) se připravuje v některých zemích jarní salát, upravují se jako špenát nebo se přidávají místo jiné zeleniny do polévek. Jako léčivá rostlina se objevila až v pozdním středověku, dnes ztrácí postupně význam i v lidovém léčitelství, hlavně z důvodu pracnosti sběru drogy.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: květní úbory

Obsahové látky: Účinné látky jsou poměrně málo známé. Vedle stop silice byly z drogy izolovány apigeninové deriváty (kosmosiin a další), třísloviny, saponiny, hořčiny (?) a sliz.

Sběr a sušení: Sbírají se úbory nešlechtěných forem před plným rozkvětem, se stopkou do 1 cm délky. Droga příjemně voní a slabě svíravě chutná.

Použití: Droga má v lidovém léčitelství dosti široké, ale málo specifické uplatnění při využívání protizánětlivých a expektorančních účinků. Nálev se používá při léčení chorob horních cest dýchacích (saponiny) k lepšímu odkašlávání, také se doporučuje v rekonvalescenci po zápalu plic. Bývá součástí rozmanitých čajových směsí s "krev čistícím" účinkem, proti revmatismu, proti krvácení a vředovitosti. Mnohdy slouží především ke zlepšení vzhledu čajových směsí. V homeopatii se používá výtažek z čerstvých květů ke stejným účelům, také proti bolestivé menstruaci a tvoření ledvinových a žlučnikových kamenů. Zevně se doporučuje v obkladech nebo koupelích při furunkulóze, na špatně se hojící rány a podlitiny i proti krvácení z povrchových ran menšího rozsahu a k jejich rychlejšímu čištění a hojení.

Přízemní růžice s úbory