Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Violka rolní (Viola arvensis Murr.)

Čeleď: violkovité (Violaceae)

Lidové názvy: maceška

Popis: Je to jednoletá až dvouletá, 5 až 20 cm vysoká bylina, s tenkým bledým kořenem a s lodyhami většinou poléhavými až vystoupavými, řidčeji vzpřímenými, jsou lysé nebo spoře chlupaté, většinou silně větvené. Listy jsou střídavé, řapíkaté, na okrajích oddáleně zubaté, dolní jsou víceméně okrouhlé, horní vějčitě oválné. Palisty jsou hluboce peřenodílné, s posledním úkrojkem vejčitým až kopinatým, vroubkovaným. Květy vyrůstají z paždí listů na velmi dlouhých stopkách, jsou oboupohlavné, pětičetné, souměrné, 10 - 15 mm dlouhé. Kališní lístky jsou kopinaté, špičaté, s okrouhlým přívěskem, korunní plátky bledě žluté, ostruha a někdy i horní plátky bývají nafialovělé. Kvete od dubna do října.

Výskyt: Je to náš obyčejný plevel, rostoucí na polích, úhorech, na mezích, pastvinách a u cest i na jiných pustých místech v nížině i pahorkatině na stanovištích svěžích až sušších.
Pochází pravděpodobně z orientu, ale dnes je rozšířena v celé Evropě, na Kavkaze, jižní Sibiři, zavlečena byla také na Sinaj a do Severní Ameriky.

Možnost záměny: Je velice příbuzná violce trojbarevné (Viola tricolor L.), která se vyznačuje většinou přímou lodyhou a některými korunními plátky zčásti nebo zcela fialovými. Existují však i další příbuzné druhy a violka rolní se navíc vyskytuje v několika poddruzích, jejichž rozdělení není jednotné.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: kvetoucí nať (Herba violae trocoloris)

Obsahové látky: Obsahuje sliz složený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy, dále třísloviny, flavonoidy (rutin, violatin), antokyany, karetonoidy, vitaminy C a E, alkaloid violin, glykosid vilotusid, silici.

Sběr a sušení: Nať se sbírá v době květu a je nutno ji zbavit zdřevnatělých částí.

Použití: Droga má protirevmatický účinek, podporuje vykašlávání, zlepšuje vylučování odpadních látek z organismu, dobře účinkuje při cévních a kožních chorobách, podporuje usazování vápníku v kostech, má antialergické účinky, působí proti otokům, tlumí krvácení do tkání, působí močopudně, podporuje prokrvení periferních vlásečnic včetně oční sítnice nebo v ledvinách, zevně ve formě koupelí se doporučuje při ekzémech a alergických vyrážkách. Podává se nejčastěji ve formě nálevu (jedna čajová lžička na šálek vody, denně se pijí 2 šálky) nebo macerátu.

Vedlejší účinky: Droga by neměla být podávána těhotným a kojícím ženám a neměla by být podávána dlouhodobě. Při předávkování se může objevit zvracení, u některých citlivých osob se může objevit i při dávkách běžných.

Fotografie se připravuje