Čeleď: violkovité (Violaceae)
Lidové názvy: maceška
Popis: Je to jednoletá až dvouletá, 5 až 20 cm vysoká bylina, s tenkým bledým kořenem a s lodyhami většinou poléhavými až vystoupavými, řidčeji vzpřímenými, jsou lysé nebo spoře chlupaté, většinou silně větvené. Listy jsou střídavé, řapíkaté, na okrajích oddáleně zubaté, dolní jsou víceméně okrouhlé, horní vějčitě oválné. Palisty jsou hluboce peřenodílné, s posledním úkrojkem vejčitým až kopinatým, vroubkovaným. Květy vyrůstají z paždí listů na velmi dlouhých stopkách, jsou oboupohlavné, pětičetné, souměrné, 10 - 15 mm dlouhé. Kališní lístky jsou kopinaté, špičaté, s okrouhlým přívěskem, korunní plátky bledě žluté, ostruha a někdy i horní plátky bývají nafialovělé. Kvete od dubna do října.
Výskyt: Je to náš obyčejný plevel, rostoucí na polích, úhorech, na mezích, pastvinách a u cest i na jiných pustých místech v nížině i pahorkatině na stanovištích svěžích až sušších.
Pochází pravděpodobně z orientu, ale dnes je rozšířena v celé Evropě, na Kavkaze, jižní Sibiři, zavlečena byla také na Sinaj a do Severní Ameriky.
Možnost záměny: Je velice příbuzná violce trojbarevné (Viola tricolor L.), která se vyznačuje většinou přímou lodyhou a některými korunními plátky zčásti nebo zcela fialovými. Existují však i další příbuzné druhy a violka rolní se navíc vyskytuje v několika poddruzích, jejichž rozdělení není jednotné.
Droga: kvetoucí nať (Herba violae trocoloris)
Obsahové látky: Obsahuje sliz složený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy, dále třísloviny, flavonoidy (rutin, violatin), antokyany, karetonoidy, vitaminy C a E, alkaloid violin, glykosid vilotusid, silici.
Sběr a sušení: Nať se sbírá v době květu a je nutno ji zbavit zdřevnatělých částí.
Použití: Droga má protirevmatický účinek, podporuje vykašlávání, zlepšuje vylučování odpadních látek z organismu, dobře účinkuje při cévních a kožních chorobách, podporuje usazování vápníku v kostech, má antialergické účinky, působí proti otokům, tlumí krvácení do tkání, působí močopudně, podporuje prokrvení periferních vlásečnic včetně oční sítnice nebo v ledvinách, zevně ve formě koupelí se doporučuje při ekzémech a alergických vyrážkách. Podává se nejčastěji ve formě nálevu (jedna čajová lžička na šálek vody, denně se pijí 2 šálky) nebo macerátu.
Vedlejší účinky: Droga by neměla být podávána těhotným a kojícím ženám a neměla by být podávána dlouhodobě. Při předávkování se může objevit zvracení, u některých citlivých osob se může objevit i při dávkách běžných.