Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans L.)

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Lidové názvy: zběhový list, modrá kukačka, modrá žežulka, modrá kukanka, mořidlo, modré šišky

Popis: Je to vytrvalá, až 30 cm vysoká bylina s nadzemními plazivými výhony, které jsou značně dlouhé a na uzlech kořenující. Lodyha je nevětvená, přímá nebo vystoupavá, 4hranná, červenofialově naběhlá, v horní polovině na dvou protilehlých plochách chlupatá. Listy přízemní růžice jsou dlouze řapíkaté, úzce obvejčité, téměř celokrajné, lodyžní listy nejčastěji 2 páry, krátce řapíkaté až přisedlé, obvejčité, vroubkované až celokrajné, tmavozelené, často s červenofialovým nádechem, na obou stranách nebo jen vespod drsně chlupaté a přecházejí v listeny, v jejichž paždí vyrůstají stejně dlouhé nebo na horní části o něco delší květy, skládající 6-10květé lichopřesleny, dole oddálené, v horní části nahloučené. Lichopřesleny tvoří vrcholový lichoklas. Květy jsou krátce stopkaté, 1 až 1,5 cm dlouhé se zvonkovitým, víceméně drsně chlupatým kalichem. Koruna je modrá až modrofialová, zřídka bílá nebo růžová, pýřitá, pyskatá, s dlouhou trubkou, horní pysk je zakrnělý, dolní 3laločný, tyčinky vyčnívají z koruny. Plody jsou 4 tvrdky. Kvete od dubna do srpna.

Výskyt: Roste v listnatých lesích, na chudých loukách, v křovinách, na půdách vlhkých a stanovištích polostinných z nížiny až do hor velice hojně. V Alpách vystupuje místy až na 1500 m, někde dokonce na 2000 m.
Je rozšířen skoro v celé Evropě, také v Alžírsku a Tunisku v severní Africe a na východ zasahuje až do Íránu, zavlečen byl i do Severní Ameriky.

Možnost záměny: Mohl by být zaměněn s podobným zběhovcem lesním (Ajuga genevensis), který však netvoří plazivé výhony a jeho lodyha je na všech stranách chlupatá.

Využití: Zběhovec je někdy pěstován v zahradách jako okrasná rostlina. Pěstuje v několika odrůdách lišících se barvou květu (modrá, bílá, růžová, červená) i barvou listů (trojbarevné, pestré, bělorůžové, růžovočervené, zelené). Hodí se zejména k pokrytí půdy. Daří se mu na slunném až polostinném místě, půda by měla být propustná, výživná, mírně vlhčí. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: kvetoucí nať (Herba ajugae)

Obsahové látky: Obsahuje třísloviny, barviva, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky, taninové substance, éterické oleje, kaučuk a organické soli.

Použití: Droga mírně snižuje krevní tlak, působí proti bolestem trávicího ústrojí, mírně uklidňuje, je mírným antirevmatikem, zevně ve formě mastí nebo koupelí se užívá na podlitiny či jiná zranění končetin. Podává se nejčastěji ve formě nálevu, 2x až 4x denně.

Zběhovec plazivý